2. Az áfa-raktárra vonatkozó beraktározási szabályok
2.1. Beraktározás során felhasználható okmány
Az Áfa törvény szerint az áfa-raktárba való beraktározás folyamatát három példányos beraktározási okmányon kezdeményezheti a beraktározó (rendszeresített okmány az internetről letölthető). A beraktározási okmányhoz csatolni kell a számla másodpéldányát, Közösségen belülről történő termékbeszerzés esetén a terméket kísérő okmány másolatát. A beraktározási okmány egy példánya a raktárt üzemeltetőé, egy példánya a beraktározóé, és egy példánya a vámhatóságé.
A beraktározást a vámhatóság a beraktározási okmányon bélyegző lenyomatával és az aláírásával is igazolja. A beraktározási okmányokat a vámhatóság áfa-raktáronként évente eggyel kezdődő sorszámmal látja el, és a kitárolást követően a jogszabályokban meghatározott határideig irattárában őrzi.
2.2. Beraktározó személye
Az áfa-törvény 66/I.§ (1) bekezdésének 3. pontja értelmében beraktározónak minősül a beraktározandó terméket értékesítő adóalany, Közösségen belülről történő termékbeszerzés esetén a beraktározandó terméket beszerző adóalany.
Tekintettel arra, hogy betárolás csak belföldi teljesítési helyű értékesítés, illetve Közösségen belüli termékbeszerzés alapján/mellett lehetséges, a beraktározó belföldön (is) nyilvántartásba vett (magyar adószámmal rendelkező) adóalany lehet. A fentiekből következik, hogy a beraktározási okmányon a beraktározó belföldi adószámát minden esetben fel kell tüntetni.
2.3. Áfa-raktár nyilvántartása
Az Áfa törvény szerint az üzemeltetőnek nyilvántartást olyan módon kell vezetnie, hogy gazdálkodóként minden időben megállapítható legyen az aktuális raktárkészlet és az áru tulajdonosa. Az üzemeltető köteles a raktárban tárolt termékekről folyamatos nyilvántartást vezetni oly módon, hogy a napi be- és kiraktározást is figyelembe véve a raktárban lévő termékek és azok mennyisége megállapítható legyen. Az üzemeltető negyedévente leltárt köteles készíteni.
A (fő)vámhivatal az engedélyben határozza meg a nyilvántartás tárolási helyét azzal, hogy a raktár nyilvántartási ideje alatt az bármikor a vámhatóság részéről ellenőrizhető legyen. A nyilvántartás manuálisan, vagy számítógépes program felhasználásával is vezethető.
Az Áfa törvény szerint amennyiben a beraktározott termék az értékesítést követően továbbra is az áfa-raktárban marad, akkor a beraktározott terméket értékesítő a teljesítéssel egyidejűleg köteles az üzemeltetőnek bejelenteni a vevő adatait és az értékesített termék megnevezését és mennyiségét. Az áfa-raktár üzemeltetője az adatokban történő változásokat a nyilvántartásában rögzíti úgy, hogy a beraktározó alatt a termék értékesítőjét, kiraktározó alatt a termék beszerzőjét kell érteni.
2.4. Az áfa-raktárba történő beraktározás szabályai
Az áfa-raktárba történő betárolás kizárólag abban az esetben megengedett, ha a termék belföldön értékesítésre került, vagy a Közösségen belülről történt a termék beszerzése. A Közösségen belülről történő termékbeszerzéssel esik egy tekintet alá, ha az adóalany a tulajdonában lévő terméket másik tagállamból belföldre továbbítja értékesítés nélkül.
Az Áfa törvény szerint az áfa-raktárba történő beraktározás során a vámhatóság áruvizsgálatot végez, mely lehet adminisztratív, szúrópróbaszerű, vagy tételes. A vámhatóság által végzett vámhatósági eljárásért, amennyiben az a vámhivatal hivatalos helyén kívül történik, a vámjogszabályokban meghatározott szemledíjat kell fizetni.
A visszaélések megakadályozása céljából a betárolások számát alapul véve, legalább 10 %-nál fizikai áruvizsgálatot (tételes vagy szúrópróbaszerű) köteles a vámhivatal elvégezni. Az elvégzett vizsgálat eredményét a betárolási okmányra fel kell jegyezni. A vizsgálat során különös gondot kell fordítani az áru mennyiségének megállapítására, mert ennek elmulasztása visszaélésekre adhat lehetőséget.
Amennyiben az áruk áfa-raktárba történő betárolása napján kérik a közösségi áruk kitárolását, úgy az eljárás elvégezhető, de a (fő)vámhivatalnak fokozott körültekintéssel kell eljárni arra vonatkozóan, hogy az eljárás alá vont közösségi áruk ténylegesen (fizikailag) is betárolásra kerültek-e. Amennyiben a terméket nem raktározták be az áfa-raktárba, az ahhoz kapcsolódó kedvezmények nem vehetők igénybe, vagyis az értékesítések adókötelesek maradnak.